COSAM » Awards » Student Awards » Undergraduate » Dean's Medalists » Previous Recipients

Dean's Medalists

Previous Recipients

2015 Recipients

Andrew Clark - Biological Sciences
Maegan Neufeldt - Biological Sciences
Lauren Barr - Biomedical Sciences
Lexi Burkard - Biomedical Sciences
Joseph Granade - Biomedical Sciences
Katelyn Ahern - Chemistry
Devon Verellen - Geosciences
Grahm Gordon - Mathematics and Statistics
Christopher Coger - Physics

2014

Ashley Landuyt - Biological Sciences
Sarah Suciu - Biological Sciences
Austyn Grissom - Biomedical Sciences
Ashley Nutt - Biomedical Sciences
Alexis Pugh - Biomedical Sciences
Spencer Kerns - Chemistry and Biochemistry
Jessica Story - Geoology and Geography
Alex Sadowski - Mathematics and Statistics
Katherine Mott - Physics

2013 

Erik Brush - Biological Sciences
Zac Keenum - Biological Sciences
Kristen Gue - Biomedical Sciences
Cole Sterling - Biomedical Sciences
Bradley Young - Biomedical Sciences
Ryan Hasemeter - Chemistry and Biochemistry
Ryan Hile - Geology and Geography
Katherine Hendrickson - Mathematics and Statistics
N. Mathew Gill - Physics

2012

Paul Bergen - Biological Sciences
Erika Bisgaard - Biological Sciences
Shaista Walji - Biological Sciences
Audra Brawley - Biomedical Sciences
Melissa Link - Biomedical Sciences
Daniel Johnson - Chemistry and Biochemistry
Kristen McCall - Geology and Geography
Bryan McMeen - Mathematics and Statistics
Kelsie Niffenegger - Physics

2011

Brianna Dailey - Biological Sciences
Zachary DeVries - Biological Sciences
Cameron Welch - Biological Sciences
G. Joseph Coffman, Jr. - Biomedical Sciences
Audrey Duke - Chemistry
Mike Natter - Geology and Geography
Joseph Peake - Mathematics and Statistics
Robert Jefferson - Physics

2010

Michael Alcorn - Biological Sciences
Melissa Joseph - Biological Sciences
Justin Neisler - Biological Sciences
Jordan Anderson - Biomedical Sciences
Katharine Murphee - Biomedical Sciences
Jonal Vilseck - Chemistry and Biochemistry
Joshua Lively - Geology and Geography
Jeannette Dooley - Mathematics and Statistics
Patrick Gartland - Physics

2009 

Kara Denby - Biological Sciences
Kristen Eppinett - Biological Sciences
Anne-Marie Hodge - Biological Sciences
Kristen Hastrup - Biomedical Sciences
Rohan Kambeyanda - Biomedical Sciences
Matthew McDonald - Chemistry and Biochemistry
Jordan-Leigh Taylor - Geology and Geography
Joseph Chaffee - Mathematics and Statistics
Jacod Daughhett - Physics

2008

Kristin Coleman - Biological Sciences
Kelly Moreland - Biological Sciences
Stephen Tonks - Biological Sciences
Erin Beebe - Biomedical Sciences
S. Caitlin Cox - Biomedical Sciences
Shawn Curtis - Chemistry and Biochemistry
Dustin Kimbrow - Geology and Geography
Steven Clontz Jr. - Physics

2007

Meghan Hayden - Biological Sciences
Andrew Land - Biological Sciences
Alex Tucker - Biological Sciences
Ashley Nemec - Biomedical Sciences
Emily Tapley - Biomedical Sciences
Allan Seibert - Chemistry and Biochemistry
Mac Martin - Geology and Geography
Christopher Norton - Mathematics and Statistics
Michael Taylor - Physics

2006

Brett Elmore - Biological Sciences
Katherine McMillan - Biological Sciences
David Upchurch - Biological Sciences
Stefanie Lycans - Biomedical Sciences
Jeffrey Thompson - Biomedical Sciences
Michael Paine - Chemistry and Biochemistry
Michele Messner - Geology and Geography
Evan Epps - Mathematics and Statistics
Jennifer Dart - Physics

2005

John Dykes - Biological Sciences
Dale Hansen - Biological Sciences
Shad Williams - Biological Sciences
Jonathan Jennings - Biomedical Sciences
Philip Putnam - Biomedical Sciences
Christopher Brown - Chemistry and Biochemistry
Allyson Agerton - Geology and Geography
S. Christopher Fuller - Mathematics and Statistics
Christopher Long - Physics

2004

Wayne Brantley - Biological Sciences
Rachel Madray - Biological Sciences
Barbara Pritchard - Biological Sciences
Rachel Curvin - Biomedical Sciences
Sharon Hamilton - Chemistry and Biochemistry
Jason Williams - Geology and Geography
Brian Christy - Mathematics and Statistics
Leslie McCall - Physics

2003

Juan Carmona - Biological Sciences
Summer Harding - Biological Sciences
Kimberly Shipman - Biological Sciences
Dawn Engelkemier - Biomedical Sciences
D. Andrew Craven, Jr. - Chemistry and Biochemistry
Andrea Sokolowski - Discrete and Stat Sci
Stephanie Park - Geology and Geography
Rachel Granade - Mathematics
Josh Fullerton - Physics

2002

Heather Dieperink - Biological Sciences
Cortnie Krissman - Biological Sciences
Ben Rogers - Biological Sciences
Brian Brunson - Biomedical Sciences
Cathleen Sybert - Chemistry and Biochemistry
Meghan Michaels - Discrete and Stat Sci
Kenneth Moore - Geology and Geography
Cynthia Carver - Mathematics
N. Camille Graves - Physics

2001

Elaine Cox - Biological Sciences
Lisa Muellner - Biological Sciences
Ivy Samuels - Biological Sciences
Candy Jones - Biomedical Sciences 
Jason Metz - Chemistry and Biochemistry
Theresa Fedor - Discrete and Stat Sci
Lynde Nanson - Geology and Geography
April Beckham - Mathematics
Gus Lott III - Physics

2000

Steven Gray - Biological Sciences
Beth Moeller - Biological Sciences
Jamie Peyton - Biological Sciences
Sharon Browning - Geoology and Geography
Paul Kustos - Mathematics
Joseph Johnson - Physics

1999

Derek Robinett - Biomedical Sciences
Sara Hazlett - Botany/Microbiology
Brian Thorpe - Chemistry and Biochemistry
Laurel Watson - Discrete and Stat Sci
Jill Whitmer - Geology and Geography
Jennifer Howard - Mathematics
Jorge Estevez - Physics
Rachel Rieniets - Zoology/Wildlife Sci

1998

Alice Edwards - Biomedical Sciences
Ludmila Tyler - Botany/Microbiology
Laura Hemmer - Chemistry and Biochemistry
Brannon McDonald - Geology and Geography
Ashley Haisten - Mathematics
Jeremy Patterson - Physics
Margaret Gunzburger - Zoology/Wildlife

1997

Jonathan Varner - Biomedical Sciences
Jason Whitlark - Botany/Microbiology
Kenneth Fletcher, Jr. - Chemistry and Biochemsitry
Michael Callahan - Discrete and Stat Sci
Daphne Williams - Geology and Geography
Jennifer Stone - Mathematics
Robert Miller, III - Physics
Michelle Dieperink - Zoology/Wildlife

1996

Tracey Edwards - Biomedical Sciences
Julie Woo - Botany/Microbiology
Mary Hinnant - Chemistry and Biochemistry
Sara Butler - Discrete and Stat Sci
Todd Grant - Geology and Geography
Harry Phelps - Mathematics
Blair Guy - Physics
Jennifer Urbanz - Zoology/Wildlife

1995

Anne Wilkerson - Biomedical Sciences
Alexander Smith - Botany/Microbiolgy
Jennifer Gidden - Chemistry and Biochemistry
Kristin Liebertz - Discrete and Stat Sci
J. Carol Payne - Geology and Geography
Wendy Bauman - Mathematics
Greg Tyler - Phyaixa
Deana Weatherford - Zoology/Wildlife



Last Updated: 05/25/2016