COSAM » CMB Peak of Excellence » Programs » USRS » Current Participants

Current USRS Participants

2017 USRS Participants

 

Summer 2017

Alexandra Byers
Casey Phillips
Connor Koch
Gabrielle Bradley
Kirklin McWhorter
Mary Kash
Ryan LaGrone
Sydney Bergstresser

Previous Participants

Summer 2016

Adam Brasher
Kate Johnson (Abstract)
Lane McLendon (Abstract)
Michael Skinner (Abstract)
Michelle Driessnack (Abstract)
Morgan Brazelle
Ryan Bynum (Abstract)
Stephaine Spina (Abstract)
Zeferin Turturro (Abstract)

Summer 2015

William Armstrong (Biomedical Science) Mentor: Michael Squillacote
Anna Boiling (Microbiology) Mentor: Peter Panizzi
Rachel Buckley (Biomedical Science) Mentor: Rita Graze
Brian Gurley (Biomedical Sciences Mentor: Haruka Wada
Kate Hatfield (Ecology, Evolution, and Behavior) Mentor: Brian Helms
Madison Jarrard (Pre-Medicine) Mentor: Angela Calderon
Kelsey Henderson (Chemical Engineering) Mentor: Elizabeth Lipke
Michael Matthews (Biomedical Science) Mentor: Ramesh Jeganathan
Reka Muller (Cell and Molecular Biology) Mentor: Mary Boudreaux
Griffin Russell (Nutrition Science) Mentor: Michael Greene
Olivia Snider (Biochemistry) Mentor: Doug Goodwin
Meghan Ward (Chemistry) Mentor: Chris Goldsmith
Emily Welling (Marine Biology) Mentor: Wendy Hood
Gabby Wilhelm (Veterinary Medicine) Mentor: Reid Hanson
Niloofar Yaghoiubi-Yeganeh (Veterinary Medicine) Mentor: Fredrik van Ginkel

Summer 2014

Jordan Ayers (Vet Medicine) Mentor: Curt Bird
Andrew Brane ( Zoology and ECEG) Mentor: Lelie Goertzen
Stephanie Campbell (MCCM) Mentor: Terry Brandebourg
Andrew Clark (Microbiology) Mentor: Peter Panizzi
Stephen Ghavam (Microbiology) Mentor: Sang-Jin Suh
Kate Hatfield (Ecology, Evolution, and Behavior)  Mentor: Ray Henry
Alex Kollhoff (Biomedical Sciences) Mentor: Doug Goodwin
Tofey Leon (Pre-Med) Mentor: Michael Squillacote
Colton Martinez, Chemical Engineering Mentor: Allan David (GRA Xin Fan)
Audrey McCandless (Microbiology) Mentor: Rusty Arnold
Meredith McCray (Cellular and Molecular Biology) Mentor: Beth Schwartz
Ian McKinley (BMSC and Spanish) Mentor: Rita Graze
Natasha Narayanan (Biochemistry) Mentor: Bradley Merner
Joseph Nelson (Chemistry) Mentor: Anne Gorden
Maegan Neufeldt (Cellular and Molecular Biology) Mentor: Paul Cobine
Paulina Platten ( Animal Science and Pre-Vet) Mentor: Bruce Smith
Daniel Seay (Biochemistry) Mentor: Holly Ellis
Jonathan Whitehead (Pre-med) Mentor: Ramesh Jeganathan
Evelyn Willmon (Fisheries) Mentor: Cova Arias
Nicole Wyatt (Pre-Med) Mentor: Wendy Hood 

Summer 2013 

Anthony Bass, Chemical Engineering Mentor: Dr. Elizabeth Lipke.
Krystian Doss, Biological Sciences Mentor: Dr. Sang-Jin Suh.
Cathryn Gable, Biological Sciences Mentor: Dr. Rita Graze
Kaitlyn Lawrence, Animal Sciences Mentor: Dr. Terry Brandebourg
Nick Jones, Biological Sciences Mentor: Dr. Elizabeth Schwartz.
Megan Masters, Chemistry and Biochemistry Mentor: Dr. Bradley Merner.



Last Updated: 10/17/2017