University Senate Roster 2014-2015

parliamentarian – Conner Bailey

Department/Officers Name Rotation Year
   
Senate Officers  
Chair Patricia Duffy 2016
Chair-elect Larry Teeter 2017
Secretary Gisela Buschle-Diller 2015
Secretary-elect Laura Plexico 2016
Immediate Past-Chair Larry Crowley 2015
   
Administration  
Dean, College of Business Bill Hardgrave 2015
Dean, College of Education Betty Lou Whitford 2015
Dean, School of Nursing Gregg Newschwander 2015
Dean, School of Pharmacy R. Lee Evans 2015
Dean, College of Liberal Arts Joseph Aistrup 2015
Dean, COSAM Nicholas Giordano 2015
Dean, College of Engineering Chris Roberts 2015
Dean, College of Veterinary Medicine Calvin Johnson 2015
Dean, Graduate School George Flowers 2015
   
Ex-Officio Members  
Provost Timothy R. Boosinger 2015
Dean of Libraries Bonnie MacEwan 2015
SGA President Logan Powell 2015
GSC President Lenard Towns 2015
Staff Council Chair Michael Freeman 2015
A&P Assembly Chair Ashley Hanberlin 2015
Steering Committee Sara Wolf 2016
Steering Committee Emily Myers 2015
Steering Committee Kevin Yost 2016
Steering Committee Michael Baginski 2015
   
Senators by Departments  
Accountancy Robert Cochran 2014
Aerospace Engineering Andrew Sinclair 2015
Agricultural Economics & Rural Sociology Valentina Hartarska 2015
AAES Jim Bannon [2nd]
2016
ACES Paul Brown 2015
Agronomy & Soils Beth Guertal 2016
Animal Sciences
Dale Coleman
2015
Anatomy, Physiology & Pharmacology Dean Schwartz 2017
Architecture Rebecca O'Neal-Dagg 2017
Art Barb Bondy 2016
Aviation Management & Logistics Cliff Defee 2015
Biological Sciences Bob Locy 2014
Biosystems Engineering Mark Dougherty 2017
Building Sciences Mark Taylor [2nd] 2017
Chemical Engineering Allan E. David 2014
Chemistry Eduardus Duin [2nd] 2015
Civil Engineering Cliff Lange 2015
Communication and Journalism Robert Agne [2nd] 2016
Communication Disorders Daniel Phillips 2015
Computer Science & Software Engineering David Umphress 2017
Consumer Affairs Wi-Suk Kwon [2nd] 2015
Curriculum & Teaching Jada Kohlmeier [2nd](Brian Parr is substituting) 2015
Economics Michael Stern [2nd] 2015
Educational Foundations, Leadership & Technology Lisa Kensler 2015
Electrical & Computer Engineering Thomas Baginski [2nd] 2015
English Hilary Wyss 2016
Entomology & Plant Pathology Leonardo De La Fuente 2015
Finance Jung Park 2017
Fisheries & Allied Aquaculture Rusty Wright [2nd] 2014
Foreign Lang & Literatures Traci O'Brian 2017
Forestry & Wildlife Science Gary Hepp (retiring) 2015
Geology & Geography David King [2nd] 2015
Health Outcomes and Research Policy Brent Fox [2nd] 2017
History Tiffany Sippial 2015
Horticulture Amy Wright 2016
Human Development & Family Studies Tom Smith 2017
Industrial Design Jerod Windham 2017
Industrial Engineering Sean Gallagher 2016
Kinesiology Leah Robinson 2016
Library Gregg Schmidt 2017
Management Peter Stanwick [2nd] 2016
Marketing James Carver 2016
Mathematics and Statistics Dmitry Glotov [2nd] 2016
Mechanical Engineering Dong-Joo Kim 2014
Music  Matthew Hoch 2016
Nursing Iris Mullins 2015
Nutrition & Foods Kevin Huggins 2016
Outreach Chippewa Thomas 2015
Pathobiology Vicky van Santen [2nd] 2015
Pharmacal Sciences Muralikrishnan Dhanasekaran 2016
Pharmacy Practice Wesley Lindsey [2nd] 2015
Philosophy Guy Rohrbaugh [2nd] 2014
Physics Mike Bozack [2nd] 2014
Political Science Murray Jardine 2013
Polymer/Fiber Engineering Gwynedd Thomas 2015
Poultry Science Tung-shi Huang 2016
Psychology Daniel Svyantek 2015
Special Ed. Rehabilitation Counseling/School Psych Jill Meyer [2nd] 2015
ROTC Air Force Jeffrey Hemmes 2014
ROTC Army Scott Copeland, Lieutenant Colonel 2016
ROTC Naval Captain, Paul Michael Esposito 2015
Socio/Anthro/Social Work Kristina (Kristie) Shuler 2017
Theatre Charles (Chase) Bringardner 2014
Veterinary Clinical Sciences Annette Smith 2015

Last Updated:July 15, 2014

Auburn University | Auburn, Alabama 36849 | (334) 844-4000 |
Website Feedback | Privacy | Copyright ©