Senate Roster as of April 2006

 

 

 

Name

Year

Senate Officers

 

 

Chair

Richard Penaskovic

 2007

Chair-elect

David Cicci

 2007

Secretary

Kathryn Flynn

 2007

Secretary-elect

Ann Beth Presley

 2007

Immediate Past-chair

Conner Bailey

 2007

 Presidential Appointments

 

VP for Business/Finance

Don Large

2006

Alumni Affairs

Debbie Shaw

2006

Associate Provost & VP for Outreach

David Wilson

2006

Dean, College of Human Sciences

June Henton

2006

Dean, College of Architecture, Design, and Construction

Dan Bennett

2006

Dean, College of Business

Paul Bobrowski

2006

Dean, College of Science and Mathematics

Stewart Schneller

2006

Dean, School of Forestry and Wildlife Sciences

Dick Brinker

2006

Associate Provost & VP for Research

Michael Moriarty

2006

Ex-Officio Members

Provost

John Heilman

 

Acting Dean of Libraries

Bonnie MacEwan

 

SGA President

George Stegall

2007

GSC President

Zachary Bryant

2006

Staff Council Chair

Maurita Walker

2007

A&P Assembly Chair

Drew Burgering

2007

Steering Committee

Roger Garrison

2007

Steering Committee

Jack DeRuiter

2007

Steering Committee

Garnetta Lovett

2006

Steering Committee

Robert Locy

2006

 Departmental Representatives

 

Accountancy

Ronald Clark

2008

Aerospace Engineering

TBA

2006

Agricultural Economics & Rural Sociology

Diane Hite

2006

AAES

none

ACES

Mario Lightfoote

2006

Agronomy & Soils

Charles Mitchell

2007

Animal Sciences

Werner Bergen

2006

Anatomy, Physiology & Pharmacology

Barbara Kemppainen

2008

Architecture

Charlene LeBleu

2008

Art

Barry Fleming

2007

Aviation Management & Logistics

Raymond Hamilton

2006

Biological Sciences

Anthony Moss

2008

Biosystems Engineering

Timothy McDonald

2008

Building Sciences

Anoop Sattineni

2008

Chemical Engineering

Robert P. Chambers

2008

Chemistry

Rik Blumenthal

2006

Civil Engineering

Larry Crowley

2006

Communication and Journalism

Debra Worthington

2007

Communication Disorders

Sridhar Krishnamurti

2006

Computer Science & Software Engineering

Alvin Sek See Lim

2008

Consumer Affairs

TBA

2006

Counseling & Counseling Psychology

Suhyun Suh

2008

Curriculum & Teaching

Gary Martin

2006

Economics

Randy Beard

2006

Educational Foundations, Leadership & Technology

Judith Lechner

2006

Electrical & Computer Engineering

Charles Gross

2006

English

Jon Bolton

2007

Entomology & Plant Pathology

Sadik Tuzun

2006

Finance

Claire Crutchley

2008

Fisheries & Allied Aquaculture

Allen Davis

2008

Foreign Lang Literatures

Michel Raby

2008

Forestry & Wildlife Science

Larry Teeter

2006

Geology & Geography

Jim Saunders

2006

Health and Human Performance

Alice Buchanan

2007

History

Ruth Crocker

2006

Horticulture

Ken Tilt

2007

Human Development & Family Studies

Thomas A. Smith

2008

Industrial Design

Chris Arnold

2008

Industrial Engineering

Saeed Maghsoodloo

2007

Library

Andrew Wohrley

2008

Management

Roger Wolters

2007

Marketing

Hugh Guffey

2007

Mathematics and Statistics

Darrel Hankerson

2008

Mechanical Engineering

Daniel Mackowski

2008

Music

Richard Good

2007

Nursing

John Rowe

2006

Nutrition & Foods

Robin Fellers

2007

Outreach

Joe Sumners

2006

Pathobiology

Cindy Brunner

2006

Pharmacal Sciences

Forrest Smith

2007

Pharmacy Care Systems

Salisa Westrick

2008

Pharmacy Practice

Bernie Olin

2006

Philosophy

James Shelley

2008

Physics

Francis Robicheaux

2008

Political Science

Anthony Gadzey

2007

Poultry Science

Robert Norton

2007

Psychology

Virginia O’Leary

2006

Rehabilitation & Special Education

Vivian Larkin

2006

ROTC Air Force

Randy Tillery

2008

ROTC Army

William Shaw

2008

ROTC Navy

Tom Williams

2006

Socio/Anthro/Soc Work

Carole Zugazaga

2008

Textile Engineering

Howard Thomas

2006

Theatre

Scott Phillips

2008

Veterinary Clinical Sciences

Saralyn Smith-Carr

2006