University Senate Roster 2019-2020

parliamentarian – James Witte

Department/Officers Name Rotation Year
   
Senate Officers  
Chair Nedret Billor 2021
Chair-elect Donald Mulvaney 2022
Secretary Adrienne Wilson 2020
Secretary-elect Greg Schmidt 2021
Immediate Past-Chair Michael Baginski 2020
   
Administration  
Dean, College of Liberal Arts Joe Aistrup 2020
Dean, Harbert College of Business Annette Ranft 2020
Dean, Samuel Ginn College of Engineering Chris Roberts 2020
Dean, College of Science and Mathematics Nick Giordano 2020
VP of Research Jim Weyhenmeyer 2020
VP of Development Jane Parker 2020
Dean, College of Arch., Design, Const. Vini Nathan 2020
Dean, College of Human Sciences Susan Hubbard 2020
Dean, School of Nursing Gregg Newschwander 2020
   
Ex-Officio Members  
Provost Bill Hardgrave 2020
Dean of Libraries Shali Zhang 2020
SGA President Mary Margaret Turton 2020
GSC President Nima Alizadeh 2020
Staff Council Chair Kim Brumbeloe 2020
A&P Assembly Chair Mark Bransby 2020
Steering Committee Jung Won Hur 2020
Steering Committee Michael Tillson 2021
Steering Committee Jared Russell 2020
Steering Committee Robert Norton 2021
   
Senators by Departments  
Accountancy Elizabeth (Lisa) Miller 2020
Aerospace Engineering Anwar Ahmed 2021
Agricultural Economics & Rural Sociology Valentina Hartarska 2021
ACES Mary (Molly) Gregg 2021
Animal Sciences Jacek Wower 2021
Anatomy, Physiology & Pharmacology Chad Foradori 2020
Architecture Rebecca O'Neal-Dagg [2nd] 2020
Art Kathryn Floyd 2022
Biological Sciences Anthony Moss 2020
Biosystems Engineering Yi Wang 2020
Building Sciences Mark Tatum 2020
Chemical Engineering Bryan Beckingham 2020
Chemistry Doug Goodwin [2nd] 2021
Civil Engineering J. Brian Anderson 2021
Communication and Journalism Robert Agne 2022
Communication Disorders Mary Sandage 2021
Computer Science & Software Engineering Kai Chang 2020
Consumer & Design Sciences Melanie Duffey 2021
Crop, Soil, and Environmental Sciences David Han 2022
Curriculum & Teaching Jamie Harrison 2021
Drug Discovery and Devlopment Feng Li 2022
Economics Gilad Sorek 2021
Educational Foundations, Leadership & Technology Ellen Reames 2021
Electrical & Computer Engineering LLoyd Riggs 2021
English Susan Youngblood 2022
Entomology & Plant Pathology David Held [2nd] 2021
Finance Lee Colquitt 2020
Fisheries & Allied Aquaculture Ash Bullard 2020
Foreign Lang & Literatures Zachary Zuwiyya 2020
Forestry & Wildlife Science Wayde Morse
2021
Geology & Geography Haibo Zou 2021
Health Outcomes and Research Policy Kimberly Garza 2020
History Monique Laney [2nd] 2021
Horticulture Daniel Wells [2nd] 2022
Human Development & Family Studies Katrina Akande 2020
Industrial Design Carlton Lay 2020
Industrial and Systems Engineering Rich Sesek 2022
Kinesiology Andreas Kavazis [2nd] 2022
Library George Stachokas [r] 2020
Management Alan Walker [2nd] 2022
Marketing Jeremy Wolter 2022
Mathematics and Statistics Yanzhao Cao 2022
Mechanical Engineering Daniel Mackowski [2nd] 2020
Music  Virginia (Ginny) Broffitt Kunzer 2022
Nursing David Crumbley [2nd] 2021
Nutrition, Dietetics, & Hospitality Mgmt. Baker Ayoun 2022
Outreach David Mixson 2021
Pathobiology Peter Christopherson 2021
Pharmacy Practice Spencer Durham [2nd] 2021
Philosophy Eric Marcus [2nd] 2020
Physics Michael Fogle [2nd] 2020
Political Science Stacey Hunt 2021
Poultry Science Ken Macklin [2nd] 2022
Psychology Tracy Witte 2021
Special Ed. Rehabilitation Counseling/School Psych Malti Tuttle [2nd] 2021
Systems and Technology Shashank Rao 2021
ROTC Air Force Kenneth McDonald, Lieutenant Colonel 2021
ROTC Army Calina M. Creech, LTC 2022
ROTC Naval Captain, Willie
Billingslea
2020
Socio/Anthro/Social Work Arianne Gaetano 2020
Theatre Robin Jaffe 2020
Veterinary Clinical Sciences Robert Cole 2021

Last Updated:Aug. 27, 2019

Auburn University | Auburn, Alabama 36849 | (334) 844-4000 |
Website Feedback | Privacy | Copyright ©