Faculty Workshop Participants

Participants in Auburn University Faculty Training Workshops (2006 - 2013)
The Fall Line Project: Sustainability in the Curriculum
2013
Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Spiers Jay Horticulture Agriculture
Berry Wallace Poultry Science Agriculture
Byahut Sweta Architecture, Design and Construction Architecture, Design and Construction
Rodezno Carolina Civil Engineering Engineering
Fergus Jeffrey Mechanical and Materials Engineering Engineering
Auad Maria Polymer and Fiber Engineering Engineering
Zhang Xinyu Polymer and Fiber Engineering Engineering
Dumars Jeffrey Office of the University Architect Facilities Management
Magori Krisztian Center for Forest Sustainability Forestry and Wildlife Sciences
Gitzen Robert Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Zhang Yaoqi Forestry and Wildlife Sciences Forestry and Wildlife Sciences
Gale Amanda Consumer and Design Sciences Human Sciences
Koo Helen Consumer and Design Sciences Human Sciences
Kuipers Keetje English Liberal Arts
Whittemore Stewart English Liberal Arts
Giuliana-Caponetto Rosetta Foreign Languages and Literatures Liberal Arts
Serenata Nicoletta Foreign Languages and Literatures Liberal Arts
Beckwith Guy History Liberal Arts
Helms Brian Biological Sciences Science and Mathematics
Chaney Philip Geology and Geography Science and Mathematics
RESOURCE STAFF
Chadwick Nanette N/A Academic Sustainability Programs
Kensler Lisa Educational Foundations, Leadership, and Technology Education
Lolley Jennifer  Kreher Forest Ecology Preserve Forestry and Wildlife Sciences
Hensley Nathan N/A The Honors College
McNulty Christopher  Art Liberal Arts
 
2012
Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Wood Wes Agronomy and Soils Agriculture
Cummins Keith Animal Sciences Agriculture
DeVries Dennis Fisheries Agriculture
Wright Amy Horticulture Agriculture
Bell Leonard Poultry Science Agriculture
Pittari John Graduate Program in Community Planning Architecture, Design and Construction
Evans Amanda Special Ed., Rehab., & Counseling Education
Iarussi Melanie Special Ed., Rehab., & Counseling Education
Willis James Civil Eng., Natl. Center for Asphalt Tech. Engineering
LaMondia Jeffrey Civil Engineering Engineering
Brite Elizabeth Honors Honors
Hensley Nathan Honors Honors
Balint Brendan English Liberal Arts
Bloss Christopher English Liberal Arts
Mackiewicz Jo English Liberal Arts
Pulling Sharyn English Liberal Arts
Shields Pearl English Liberal Arts
Bobrowski Paula Political Science Liberal Arts
Mitra Chandana Geology and Geography Science and Mathematics
RESOURCE STAFF
Chadwick Nanette N/A Academic Sustainability Programs
Kensler Mike  N/A Office of Sustainability
Williams Matt  N/A Office of Sustainability
Morse Jennifer  N/A Office of Sustainability
Lolley Jennifer  Kreher Forest Ecology Preserve Forestry and Wildlife Sciences
McNulty Christopher  Art Liberal Arts
Schmidt Greg  Special Collections Libraries
 
2011 -- No workshop
 
2010 -- No workshop
 
2009
Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Hemard Chuck Art Liberal Arts
Finn J. Scott Architecture Architecture, Design and Construction
Ruth Dennis Architecture Architecture, Design and Construction
Zanzot Jocelyn Architecture Architecture, Design and Construction
Keeler Leslie N/A Distance Learning
Freeman Sydney Ed. Foundations, Leadership & Technology Education
Campion Amy N/A Honors
Kim Kyungmi Nutrition, Dietetics & Hosp. Mngmt. Human Sciences
Youngblood Ed Communication and Journalism Liberal Arts
Downes Jeremy English Liberal Arts
Guidry Denise English Liberal Arts
Frieda-Siepmann Elaina Psychology Liberal Arts
Mulvaney Emma N/A Office of Sustainability
RESOURCE STAFF
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Sidler Michelle English Liberal Arts
Chadwick Nanette Biological Sciences Sciences and Mathematics
 
2008
Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Smith Rusty Architecture Architecture, Design & Construction
Kuerten Bruce Media Production Group Business
DiJulio John Media Production Group Business
Eick Charles Curriculum and Teaching Education
Flynn Kathryn Forestry Forestry and Wildlife Sciences
Pandit Ram Forestry Economics Forestry and Wildlife Sciences
Kling Emily N/A Alabama Cooperative Extension System
Lolley Jennifer Kreher Forest Ecology Preserve Forestry and Wildlife Sciences
Harben Mary Consumer Affairs  Human Sciences
Brunson Rebecca English Liberal Arts
Sidler Michelle English Liberal Arts
Wyss Hilary English Liberal Arts
Penaskovic Richard  Philosophy  Liberal Arts
RESOURCE STAFF
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Kensler Mike N/A Water Resources Center
 
2007
Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Smith Eugene Engineering Georgia Institute of Technology
Wilson Norbert Agricultural Economics & Rural Sociology Agriculture
Warfield Carol Consumer Affairs Human Sciences
Franson Melissa Consumer Affairs Human Sciences
Roberson Carol Human Development and Family Studies Human Sciences
Thornton Kate (Mary) Hunger and Sustainability Program Human Sciences
Acevedo Chantel English Liberal Arts
Shoop Eva English Liberal Arts
Fielman Kevin Biological Sciences Sciences and Mathematics
Acevedo Orlando Chemistry and Biochemistry Sciences and Mathematics
RESOURCE STAFF
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matt N/A Office of Sustainability
Crutchley Claire Finance  Business
McNulty Christopher Art Liberal Arts
Fry Melissa Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
 
2006
Last Name First Name Department/Program College/Major Unit
Crutchley Claire Finance  Business
Mackowski Daniel Mechanical Engineering Engineering 
Smidt Matthew Forestry Forestry and Wildlife Sciences
McNulty Christopher Art Liberal Arts
Carroll Alicia English Liberal Arts
Giustino Cathleen History  Liberal Arts
Gentry Kristine Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
Fry Melissa Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
Alley Kelly Sociology, Anthropology, & Social Work Liberal Arts
Chadwick Nanette Biological Sciences Sciences and Mathematics
Stratford Jeffrey Biological Sciences Sciences and Mathematics
RESOURCE STAFF
Biggs Lindy N/A Office of Sustainability
Williams Matthew N/A Office of Sustainability
Jensen John Fisheries and Allied Aquaculture Agriculture
Roberts Sharon Biological Sciences Sciences and Mathematics
 

Last Updated: Nov. 14, 2013

Auburn University | Auburn, Alabama 36849 | (334) 844-4000 |
Website Feedback | Privacy | Copyright ©